relacje z zajęć

Wycieczka do Torunia

W sobotę 120 uczniów naszej szkoły wraz z grupą uczniów z Lublewa  udało się do Torunia, aby poszerzyć swoje zainteresowania związane z astronomią. Był to wyjazd edukacyjny zorganizowany w ramach programu „Cztery x K.” Każda z  grup realizowała swój program, który dostosowany był do wieku uczestników. Klasy I-III SP udały się bezpośrednio do Torunia, gdzie w Centrum Popularyzacji Kosmosu obejrzały seans „Cudowna podróż”, w czasie którego, przedstawiono podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Następnie dzieci udały się do sali Geodium, w której znajduje się wystawa poświęcona  Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

Grupa uczniów kl. IV-VII oraz klas gimnazjalnych swoje spotkanie z astronomią rozpoczęła od wizyty w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach k. Torunia. Jest to placówka Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a jednocześnie największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Katedra Astronomii i Astrofizyki położona w malowniczym parku udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.
W Katedrze Radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy - radioteleskop 32-m. Po obserwatorium oprowadzali nas prawdziwi astronomowie. Po wizycie w obserwatorium dalsze zajęcia odbyły się już w Toruniu, gdzie w Planetarium uczniowie obejrzeli opowieść o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Sprawdzili pogodę, jaką zastaną przyszli mieszkańcy baz na Księżycu i Marsie. Poszukali wśród planet miejsc z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami, czy opadem, a nawet zanurzyli się wirtualnie  w gradzie diamentów. Po tych wrażeniach udali się do sali Geodium, aby podobnie jak klasy młodsze, poznać tajniki kuli ziemskiej.

Po dawce wiedzy astronomicznej wszyscy uczestnicy wyjazdu zwiedzili ciekawe zakątki Starego Miasta , skosztowali toruńskich pierniczków i wspólnie udali się przed  pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie tradycyjnie zrobiliśmy pamiątkowe fotografie. Mimo deszczowej pogody wycieczka była bardzo udana.

Beata Bretes

Foto: M. Wiewiórska, J. Waryś, K. Stasiak, B. Bretes